Ha megkérdezik tőled, melyik a kedvenc színed, biztos, hogy azonnal felelni tudsz. De azt tudtad, hogy a színek árulkodnak lelkünkről, szellemünkről, törekvéseinkről és vágyainkról, illetve befolyásolják a hangulatunkat és a közérzetünket? Szimbolikus jelentéstartalmat is hordoznak, és ha kell, gyógyítanak? Érdemes tehát megismerkedni a színek „nyelvével”, hogy megértsük üzenetüket, és tudatosan használjuk a mindennapokban.
A fekete
Az összes fényt elnyelő színek hiányának tekinthető. Negatív megítélése valószínűleg ellentétpárja, a fehér pozitív kisugárzása miatt ragadt rá: míg a fehér mindent feltáró, addig a fekete elrejtő minőséget hordoz. Rejtélyes volta miatt a félelmetességgel és a rossz tapasztalatokkal, az ismeretlennel és a „megfoghatatlannal” azonosítják.
Tekintettel a fekete összetettségére és ellentmondásosságára, említést érdemel pozitív megközelítése is: a nyugalmat árasztó ürességet képviseli, melyben minden elmerülhet és felbukkanhat. A misztikum szimbólumaként pedig a lehetőségek tárházát nyitja meg, annak feltárását segíti. Érzékennyé tesz a láthatatlan világ felismerésére, felkészít a kiszámíthatatlan dolgok befogadására.
A fekete gyógyítóereje
A fekete a komolyságot, a sötétséget, a depressziót, a halált, a gyászt, a misztériumot, a titokzatosságot és az okkultizmust jelképezi. A szélsőségességet képviseli, magában foglalja a Mindent és a Semmit, az egyszerűséget és az összetettséget, az azonosulást és a polaritást, az alámerülést és a felemelkedést. Mágikus és védelmi energiát áraszt, elűzi az ördögi és a negatív erőket, segíti a mély meditációt, megnyitja a rejtett tudattalan szintjeinek kapuit. Növeli az önuralmat és az önbizalmat, határozottá, erőteljessé és elköteleződővé tesz. Megszabadít a rossz szokásoktól, a függőségtől és az akadályoktól.
A fekete a Feng-Shui tükrében
A fekete a hatalom és a védelem, a misztérium és a szofisztikáltság, az éjszaka, a sötét vizek és az univerzális üresség színe. Nőies, passzív, „yin” energiákat birtokol, a víz elemhez és az Északhoz köthető. A Feng-Shui szerint bármilyen térnek mélységet és erőteljességet kölcsönöz, fokozza a többi szín hatását, fényességét – a szobák és a kiegészítők elengedhetetlen alapeleme. Bátran lehet használni a lakás karriert képviselő északi, illetve keleti és délkeleti szegletében, ám csínján kell bánni vele a tüzes déli sarokban, valamint a gyerekszobában, az előszobában, a konyhában és az étkezőben. Kifejezetten ajánlott bútorok, kép- és tükörkeretek színeként, de tudni kell, hogy nagy mennyiségben intenzív érzelmeket sugall, szűkíti és elsötétíti a teret. Mivel a stabilitást és földelést képviseli, érdemes legfeljebb szemmagasságig alkalmazni.
Kristály
A zöld alapon vörös pettyes vérkő, a vörös és zöldes árnyalatú jáspis, a zöld malachit, valamint a vöröses karneol és tűzachát mellett, a fekete ónix is a Skorpió szerencsekövének számít. Általában a fekete kristályok az önuralmat jelképezik, védelmet nyújtanak, és láthatatlanná tesznek. A fekete ónix támogatja a megfontoltságot, valamint a belső bölcsesség megtalálását, oldja a merevséget és a túlzott anyagi ragaszkodást. Segít az alárendeltség, a terheltség és a kényszer feldolgozásában, erőt nyújt a felemelkedéshez.
A fekete az öltözködésben
Csak úgy mint általában a sötét színekhez, a feketéhez is az anyagias, a hagyományos és a komor szemléletet társítják. Határozottságot és erőt kölcsönöz, teret enged az elmélkedéshez, a belső világunk felfedezéséhez, illetve a változások kezdeményezéséhez. A fekete a testi és lelki mélységek örök kutatójának, a titkok feltárójának, illetve a határok átlépőjének kifejező színe.
A fekete szín viselése elegánssá, karcsúbbá és rejtélyessé varázsol, önuralommal és erőteljességgel ruház fel. Alapvető alkalmi színnek számít, melynek segítségével elvegyülhetünk és a háttérbe húzódhatunk, rejtőzködve feltűnőek lehetünk. Szélsőséges érzelmeket vált ki, lehangoltsága ellenére sejtelmes vonzerőt, szexis kihívást is sugallhat, üzenete ez lehet: „Figyeljenek fel rám, de ne közelítsenek!”.
A fekete az asztrológiában
Az erőteljesen individuális, független és titokzatos Skorpió jegy szülöttének jellegzetes színe a vérvörös, a méregzöld és a fekete – leginkább ezek együttesét értékeli.
A vizes és szilárd Skorpió a zodiákus legszexisebb és legmisztikusabb jegye, ruházatával is szenvedélyességéről és szélsőségességéről árulkodik. Egyaránt jól áll neki az egyszerű és a bonyolultabb vonalvezetés, a hanyag elegancia és az extrém divat is. Amennyiben egy Skorpió rámenősségét szeretné kiemelni, a feketét vörössel, csipkével és sejtelmes selyemmel kombinálja, a kék színnel együtt pedig introvertáltságát tükrözheti.
Az eredeti és az egzotikus kiegészítőket kedveli, s nincs ez másképp búvóhelyéül szolgáló otthonában sem. Zárt és intim környezetet teremt, melyen a külvilág nehezen hatolhat át, ugyanakkor önmaga számára szabad kilátás nyílik. Magánéletét titkokkal övezi, függönyökkel hangsúlyozza megközelíthetetlenségét és sejtelmességét, szeret misztikus ködbe burkolózni. A lakberendezési titkának nyitja is szélsőséges természetében, érzelmi megnyilvánulásaiban rejlik: a kényelem és a kihívások, az átalakulás és az állandóság, az ismeretlen és a biztonság, a hagyomány és a kirívó extremitás jegyében alakul.
Érdekességek a fekete színről
- Az amerikai indiánok hagyományában a fekete az életet adó termőföld színeként pozitív minőséggel bírt.
- Az ősi Egyiptomban és Rómában a gyász színe volt, s azóta is számos országban a halál szimbóluma maradt.
- Indiában és más ázsiai országban a (rab)szolgasággal, míg a hindu Upanishádok-ban a tűz fekete árnyalatát a föld színével azonosították.
- Kínában a vizet, az Északot és a telet jelöli, a kisfiúkat hagyományosan feketébe öltöztetik.
- Bizonyos kultúrákban, korokban az alázatosság, a titokzatosság, vagy éppenséggel a boszorkányság színeként tartották számon.
- A puritánok mellett a viktoriánusok is többnyire feketét viseltek -kétségtelenül a királynő hosszan tartó gyászának hatására-, s ezáltal meglehetősen szigorúnak, komornak és „színtelennek” tűntek.
- A korai nyugati társadalmakban a jó fiúk fehéret, míg a rosszak feketét viseltek, ám idővel az előbbiek is átpártoltak a feketéhez, amely titokzatosságukat tükrözte. Napjainkra leginkább a szélsőséges lázadás kifejezője.
- Számos népi babona szerint, ha fekete macska baktat át előttünk, akkor szerencsétlenség érhet minket – Anglia az egyik kivétel, ahol a fekete macska látványa szerencsét ígér.
- Dr. Jigoro Kano, a Judo szellemi atyja, hogy ösztönözze tanítványait, valamint eredményeik elismerése jeléül különféle színű öveket vezetett be – a feketét a legmagasabb szintet elérők viselhetik.
- A muzsikusok elsősorban azért viselnek feketét a zenekari árokban, hogy beleolvadjanak a sötétbe, s ne vonják el a nézők figyelmét a színpadi előadásról.
- A „férfi feketében” az állami képviselőt, ügynököt „álcázza”.
- Mivel a fekete az univerzum minden színét magába foglalja, ezért a szivárvány összes színe is belőle eredeztethető.
Mivel a fekete jól láthatóan kiemeli a sárga színt, ezért együttesük hatékony figyelem felhívó és veszélyjelző. - Az éjfekete felébreszti a tiszta kreatív képzelőerőt, mentesít a zavaró tényezőktől.
- A fekete a vasárnap színe.
- A magyar szólástárban is ismert többek között a „fekete bárány”, a „fekete doboz”, a „fekete lista” és a „fekete piac” kifejezés.
Ajánló: Amennyiben tetszett az írás, és kíváncsi vagy a többire is, kérlek „lájkold”, oszd meg és kövesd nyomon az Esszencia folyamát a Facebook-on is: https://www.facebook.com/esszencialap/
A saját fotóinkon kívül, a https://pixabay.com oldalról kölcsönöztük a képeket.
Kommentek
Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be: