Esszencia

A hálóruhák sejtelmes titka

     A hálóruha viszonylag új keletű találmány, hisz évszázadokig nem létezett, mint külön éjszakai viselet. A XIX. századig az emberek általában nappali alsóneműjükben bújtak az ágyba – alkalmi hálóruhát legfeljebb a menyasszonyok viseltek a nászéjszakájukon. A napszakonkénti ruha-váltás szokása elsődlegesen a tehetősebbek kiváltsága lett, de idővel széles körben is elterjedt. Napjainkra leginkább a kényelmes pihenés és sejtelmes csábítás intim ruhadarabjait köszönthetjük a különféle hálóöltözékekben…

A hálóing

        Eredetileg a mindkét nem által viselt, többnyire vászon alsóruha éjjel-nappal melegítette viselőjét, valamint megóvta az ágyneműt a szennyeződésektől. Leginkább az ókori tunikákra emlékeztetett, később alakult ki hosszú, ingszerű változata.

       1800-as évek elején került piacra a pamutból vagy flanelből készült hálóing, ami elődjénél kényelmesebb és lazább viseletnek számított.

       A viktoriánus kor szigorú tisztasága és erkölcsössége különlegesen igényes, részleteiben kidolgozott és díszített, visszafogott sejtelmességet és ártatlanságot sugárzó, vakítóan fehér hálóing-fazonokat is fémjelzett.

       Az egyszerű tervezésű, középhosszú hálóingek a kórházak mellett elsősorban a kollégiumokban váltak népszerűvé, és lényegében saját emblémával „megpecsételt” egyenruhává.

       A XX. század fordulójától légiesebb, lezserebb és mutatósabb -tollakkal, szőrmével, csipkékkel és hímzésekkel díszített- fazonok láttak napvilágot, amit a kor kitárulkozó divatja, valamint a filmcsillagok közreműködése nagy mértékben befolyásolt.

      Napjainkban számtalan stílusú hálóing közül választhatunk, ami kényelmet és jó érzést kölcsönöz álmainknak, miközben a sejtelmes fehérneműkhöz hasonlóan kellően figyelem- és vágyfelkeltőek. Nem titok, hogy valójában a jól kiválasztott hálóruha az, ami a nőt igazából vonzóvá és szexissé teszi, élvezetessé és felejthetetlenné varázsolja párkapcsolata intim pillanatait. A különböző stílusú, alapanyagú, mintájú és színű hálóruhák ugyanúgy követik a divatot, mint nappali társaik, így viselőjük nemcsak teljes kényelemben, hanem szalonképesen bújhat az ágyba is.

     Ugyanakkor egyes statisztikák szerint, világszerte körülbelül a lakosság negyedének ruhatárát továbbra sem tarkítják külön hálóruhák…

Neglizsé

       A hálóköntös, vagyis a neglizsé, a XVIII. század Franciaországából eredeztethető, jelentése „elhanyagolt”. Akkortájt pusztán funkcionális szerepet töltött be a meglehetősen hosszú, erős és merev anyagból készült ruhadarab, és lényegében minden hétköznapi viseletre „ráhúzták”. Az évszázadok során kivitelezése és stílusa egyre finomodott, s a XX. századra könnyedebb, mutatósabb és pikánsabb kiegészítő-öltöztető viseletként hódított. Otthonukban a hölgyek szinte estélyiként viselték a szaténból vagy selyemből készült, sokszínűen ékesített, rövidebb fazonú hivalkodó neglizséjüket, vagy éppen steppelt ágykabátjukat. Napjainkban az elegáns fazonok mellett megjelentek a sportos, frottír vagy plüss köntösök is, illetve a hálóruhák is neglizsévé „avanzsálódtak”.

Babydoll”

       A különleges alsóból és felsőből álló „babydoll” óriási lendülettel hódította meg a női, és közvetve a férfi szíveket. Alapmodell ősének a csipkés ágykabát és a fodros köntös tekinthető, amiből az 1930-as, 40-es években megszületett a comb középig érő, szegéllyel díszített „prototípusa”. Igazi „hír-nevét” azonban Carroll Baker, az 1956-os, „Babydoll” című filmbéli alakításának köszönheti, s azóta népszerűsége töretlen.

       A többnyire nejlonból, sifonból vagy selyemből készült megegyező színű, csipkés-fodros bugyiból és kombinépántos felsőrészből álló „babydoll” csábítóan csillantja fel a női idomokat. A lényegében éjszakai fehérneműnek tekinthető sejtelmesen áttetsző, hivalkodó szabású „babydoll” a kényelmessége mellett egyszerre provokatív és ártatlan fiatalságot megidéző, egyszóval: ellenállhatatlan.

Pizsama

     A pizsama eredetileg Dél- és Nyugat-Ázsia találmánya, a brit misszionáriusok Indiából hozták be Európába a férfiak és fiúk éjszakai viseleteként. Bár az 1900-as évek elején az erősebbik nem képviselői egy rövid időre átpártoltak a különböző hálóruhákra, népszerűsége azonban ismét fellendült – az I. Világháború idején, a nők és lányok körében is divatossá vált.

      A férfiak hagyományos pizsamája derékon húzózsinórral megkötött, vagy egy-két gombbal rögzített kényelmes nadrágból, valamint galléros vagy a nélküli, elől végig gombos, vagy csak átlapoltan megkötős „ingből” állt. A női pizsama alsó pedig bő, bokáig érő, és ott szalaggal megkötött, derékrészén húzózsinóros fazonú, a felső része pedig csípőig érő, különféle nyakkivágású -szögletes, kerekített stb.- és ujja hosszúságú volt.

      A két részből álló -nadrág és felső- alvó ruházat előtt megnyíltak a nagykapuk, napjainkban a polcok számos alapanyagú, fazonú, pizsamával telítődtek. Többek között találkozhatunk rövid nadrágos, rövid ujjas, testhez álló vagy bő, elől gombos vagy bebújós, egyszínű, mintás, csíkos vagy kockás, pamut, szatén, (mű)selyem, flanel változatával.

6 érdekesség a pizsamáról

  1. Először Törökországban, Iránban és Indiában viseltek pizsamát a nők és a férfiak. Az elnevezés a perzsa és hindi „pay” és „jamah” szavak összetételéből áll, ami szó szerint „láb-ruhát” jelent. Eredetileg csak a pizsama-alsót, vagyis a derékon megkötött, laza, bő szabású „hárem-nadrágot” értették alatta.
  2. Annak ellenére, hogy a világ bizonyos államaiban tilos nyilvánosan megjelenni hálóruhában, számos helyen találkozhatunk papucsban és pizsamában vásárló, kutyát sétáltató „alvajáróval”.
  3. A kényelmes és könnyű pizsama sokakat ösztönöz arra, hogy edző- vagy jógaruhaként, valamint otthonkaként is viseljék.
  4. Gyakori az ún. „pizsama-napok” bizonyos időközönkénti beiktatása is, amikor a „lustábbak” éjszakai ruházatukban maradva csak az „édes semmittevésre” adják fejüket.
  5. Ugyanezt a fogalmat vezették be az otthonról dolgozók esetében is, akik akár pizsamában ülve is intézhetik dolgaikat. A körükben végzett felmérések szerint a pizsamában dolgozók fesztelenebbek és nyugodtabbak, ami nagyobb hatékonyságra ösztönzi őket.
  6. Különösen a tinédzser lányok körében népszerű az ún. „pizsama-party”, ahol többen összejönnek egy sminkelős, beszélgetős, nevetgélős, titok-megosztós és film-nézős „ottalvós” bulira.

Ajánló: Amennyiben tetszett az írás, és kíváncsi vagy a többire is, kérlek „lájkold”,  oszd meg és kövesd nyomon az Esszencia folyamát a Facebook-on is: https://www.facebook.com/esszencialap/

A saját fotóinkon kívül, a https://pixabay.com oldalról kölcsönöztük a képeket. 

Kommentek


Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be:

| Regisztráció


Mobil nézetre váltás Teljes nézetre váltás
Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább az nlc-re!