Vajon egészségesnek is tekinthetők a közösségi gyermekbetegségek?
Sok gyermek élete első éveit szinte egyik betegségből a másikba esve tölti különösen a bölcsis és ovis évek megkezdésekor. Összeállításunk megpróbál utána járni, hogy vajon miért van az, hogy egyesek „fogékonyabbak” a különféle betegségekre, illetve érdemes-e feltétlenül minden esetben komolyan aggódni?
Jó tudni, hogy szerte a világban iskolás korig a gyerekek általában 6-8 megfázáson esnek át évente, különösen a novembertől márciusig terjedő időszakban. Ezekért a betegségekért számos speciális vírus és baktérium tehető felelőssé, amikre a kisgyermekek éretlen immunrendszere érzékenyebben reagál. Igaz, hogy a várandóság alatt néhány védelmet nyújtó ellenanyag az anya szervezetéből bekerül a magzatba, ám ezek lassan, az újszülött fél-egy éves koráig kiürülnek. Éppen ezért az immunrendszer megerősödéséhez nélkülözhetetlen, hogy a gyermekek átessenek a különféle fertőzéseken, s szervezetük kitermelje a saját ellenanyagait. Ez általában öt éves kor környékén következik be csakúgy mint az, hogy önállóan ki tudják fújni az orrukat vagy alaposan megmosni a kezüket.
Különböző felmérések szerint azok az iskolás gyerekek, akik jártak óvodába kevesebbet betegeskednek és jobban tudnak koncentrálni, mint azok, akik otthonról vagy kis létszámú csoportból érkeztek. Immunrendszerük ugyanis idejében felvértezte magát a közösségi kórokozók ellen azzal együtt, hogy szervezetüknek az ismeretlen mutánsokkal szemben újra és újra meg kell küzdenie.
4 betegségre hajlamosító tényező
- Zárt helyiségben gyorsabban terjednek a kórokozók, s minél nagyobb létszámú egy közösség, annál gyakoribbak a megbetegedések, arányosan többeket vesznek le a lábukról.
- A más közösségbe járó testvérek óhatatlanul is haza viszik az „idegen” fertőzéseket.
- A szülőktől történő elválasztás és a szocializálódás folyamata többeknél komolyabb stresszfaktort jelenthet, s az állandó feszültség és szorongás gyengítheti az immunrendszerüket is.
- A beszívott dohányfüst megsokszorozhatja a betegségekre való hajlamot.
Aggódás pró és kontra
Sokszor előfordul, hogy ilyen-olyan okokból a szülők felelőtlenül betegen viszik gyermeküket a közösségbe, ami senkinek sem jó, hisz a legyengült szervezet fogékonyabb a komolyabb szövődmények, betegségek -hörghurut, asztma, krupp stb.- kialakulására.
Ugyanakkor az sem ritka, hogy a szülők összetévesztik mondjuk az allergia tüneteit -orrfolyás, köhögés, könnybe lábadt szemek stb.- a megfázáséval, s esetleg feleslegesen tartják távol gyermeküket az egészséges szocializációhoz, fejlődéshez nélkülözhetetlen közösségi élettől.
3 tévhit
- A túlságosan sterilizált, fertőtlenített környezet nem feltétlenül támogatja a gyermek egészségét, mivel kevesebb esélyt ad az ellenanyagok kitermelésére, az immunrendszer megedződésére.
- Az időjárásnak nem egészen megfelelő, hiányos ruházat vagy a tócsában tapicskolás alapjában véve nem növeli a betegségek kialakulásának kockázatát.
- Tévedés, hogy a különösebb ok nélküli mandulakivétel megelőzheti a gyakori megfázást, mivel azt nem a rossz mandulák idézik elő.
8 hasznos tanács
- A gyermekeket érdemes idejében megtanítani a rendszeres és alapos kézmosásra, a helyes orrfújásra, valamint a zsebkendőbe történő köhögésre.
- Szoktassuk rá őket arra, hogy ne dörzsöljék a szemüket, ne piszkálják az orrukat és a fülüket, ne nyúlkáljanak a szájukba, illetve mindig a saját fogkeféjüket és poharukat használják.
- A kielégítő pihenés és alvás, valamint az elegendő aktív testmozgás, játék és a szabadban végzett tevékenységek hatékonyan erősítik a gyermekek ellenálló képességét.
- A vitaminban és tápanyagokban gazdag kiegyensúlyozott étrend egészségmegőrző szerepe vitathatatlan, szerepeljen tehát minél több friss gyümölcs és zöldség, D-vitaminban gazdag tonhal, dúsított tej és gabonafélék az étrendjükben.
- Az antioxidáns E-vitamin a sejtek regenerálása és építése által erősíti az immunrendszert, így érdemes minél több olajos magvat és teljes kiőrlésű gabonát eléjük tenni.
- Az Omega-3 zsírsavakban gazdag tengeri halak, a len- és halolaj fogyasztása többek között gyarapítja a fehérvérsejtek számát, erősíti az immunrendszert.
- A probiotikumok -natúr joghurt, élő kultúrás kefir stb.- nemcsak a bélflórákat állítják helyre, hanem növelik a szervezet fehérvérsejtszámát, így ellenálló képességét is.
- A cink egyebek mellett előidézi a betegségek, fertőzések ellen küzdő antigének termelődését, a sejtek regenerálódását, a sebek gyógyulását. A gyermekeket tehát kínáljuk gyakran kakaóval, hüvelyesekkel, gombával, tojássárgájával, parmezánsajttal, valamint olajos magvakkal és gabonafélékkel.
Fontos!
- Minden esetben érdemes kikérni a gyermekorvos szakvéleményét!
- Lázzal járó légúti megbetegedések, 24 órája tartó hasmenés és hányás, szájüregi gyulladás, fertőző gyerekbetegség esetén ne vigyük közösségbe a gyereket!
Ajánló: Amennyiben tetszett az írás, és kíváncsi vagy a többire is, kérlek „lájkold”, oszd meg és kövesd nyomon az Esszencia folyamát a Facebook-on is: https://www.facebook.com/esszencialap/
A saját fotóinkon kívül, a https://pixabay.com oldalról kölcsönöztük a képeket.