Lépten-nyomon azt látjuk az ismerőseink körében is, hogy a fiatalok egyre magasabbak, alig-alig fordul elő, hogy a szülő ne nézne föl felnőtt fiára, lányára. A tudományos mérések, vizsgálatok is ezt igazolják: az utóbbi száz évben átlagosan 10-12 cm-rel nőttek az emberek. A tudósok már azt kutatják, vajon óriások leszünk-e a távoli jövőben, miközben sok családban komolyan aggódnak, hogy a gyerek évek óta utolsó a tornasorban, nem fejlődik kellően és esetleg örökre alacsony marad. Minden gyermek egyedi genetikai és testi adottságokat hordoz, tehát sajátos mértékben és ütemben nő. A tapasztalatok szerint tavasszal és nyáron nyúlnak meg a legjobban, és a nemi érés befejeztével, a pubertáskor végén érik el végleges fizikai érettségüket, testmagasságukat. Összeállításunk a várható testmagasság megállapításáról, a növekedési hormon termelődését stimuláló lehetőségekről, illetve arról szól, hogy elmaradás esetén mi a teendő.
A növekedés mértéke
Az egyéni fejlődés nemcsak a géneken múlik, hanem függ a nemtől, a megfelelő tápláltságtól és testmozgástól, illetve a lelki jólléttől is. Úgy is fogalmazhatunk, hogy a növekedés üteme az egészségi állapotról, a táplálás minőségéről is árulkodik. Alultápláltság esetén a gyarapodás lelassul, ami fáradtsággal, nyűgösséggel, energia- és erővesztéssel társulhat. Ha a gyermek megfelelően táplálkozik, és mégsem nő kellő ütemben, valamilyen egészségi problémára lehet gyanakodni. Az abnormális elhízást pedig túlevés, mozgáshiány vagy szervi panasz idézheti elő. Ilyen esetekben mindenképp ajánlott orvoshoz fordulni.
Ami a testedzést illeti, előfordulhat, hogy valaki éjjel-nappal edz, de fizikai és pszichés fejlődésben elmarad a korosztályától. Ilyenkor több pihenést, optimális terhelést vagy kíméletesebb sportágat, illetve szükség esetén pszichológiai kezelést is ajánlanak.
A növekedést természetesen a kielégítő alvás is befolyásolja. S hogy miért éppen nyaranta nőnek a gyerekek észrevehetően? A válasz szinte kézenfekvő: hisz ilyenkor megszabadulnak iskolai stressztől, felszabadultabbak és jobbára pihennek.
Azonos nemű kortársainál egy gyermek lehet soványabb vagy kövérebb, alacsonyabb vagy magasabb, a lényeg, hogy súlyának és magasságának változása rendszeresen mérve szabályos mintát kövessen. Az enyhe eltérések beleférnek, hiszen számos tényező befolyásolja a fejlődést, különösen csecsemő és tinédzser korban. A nemi érés során, a lányok esetében elsődlegesen a zsírszövet, főleg a mell, a comb, a csípő tájékán – gyarapodik, míg a fiúknál az izomszövet. Általában a lányok 16, a fiúk 18 éves korukig nőnek – de vannak, akiknél ez a folyamat kitolódik.
Sport antropometriai vizsgálat
Hét éves kortól sport antropometriai vizsgálattal megállapítható, hogy a gyermek várhatóan milyen magas és milyen alkatú – vékony, nyúlánk, atléta, zömök stb. – lesz, illetve milyen megerősödési szintre számíthat. A testösszetétellel megmérik a csontok, a belső szervek és a zsírok mennyiségét, amely a genetikai adottságok keretein belül „változtatható” – valójában azonban csak az izom- és a zsírtömeg „formálható”. A vizsgálat során a légzésfunkciókat és az agy elektromos működését is számításba veszik, hogy az esetleges túlzott fáradtság és stresszes állapotok eredete is kiderüljön. Az adatok ismeretében „testre szabott” testmozgást, sportágat is javasolnak a vizsgált gyerekeknek.
A vizsgálat teljesen fájdalommentes, és mindössze 10 percet vesz igénybe. A testet 24 ponton – testsúly, testmagasság, csontszélességek, bőrredők vastagsága, váll, csípő és mellkas szélesség, mellkas mélység stb. – mérik speciális, nagy pontosságú eszközökkel. Meghatározzák a morfológiai életkort, és az ehhez tartozó táblázat alapján kikeresik a testmagasság növekedési görbe százalékos értékét, és a mért adatokból következtetnek a legvalószerűbb testmagasságra. Minden egyes méretvételnél fokozottan figyelnek a helyes testtartásra és a levegő vételre is.
– folytatjuk –
Ajánló: Amennyiben tetszett az írás, és kíváncsi vagy a többire is, kérlek „lájkold”, oszd meg és kövesd nyomon az Esszencia folyamát a Facebook-on is: https://www.facebook.com/esszencialap/
A saját fotóinkon kívül, a https://pixabay.com oldalról kölcsönöztük a képeket.
Kommentek
Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be: