Esszencia

Fogápolás – természetesen! – 2.

     A genetikai adottságok mellett fogazatunk egészségét nagymértékben befolyásolja a táplálkozás és a fogápolási eszközök minősége. A rendszeres fogorvosi ellenőrzés, az előírásszerű fogmosás és szájvizes öblögetés nélkülözhetetlen része a megfelelő szájápolásnak. Ugyanakkor lehetőség szerint érdemes a kémiai adalékok nélküli, természetes alapanyagú készítményeket használni, amelyek kiválasztásában nemcsak a fogorvos, de összeállításunk is segíthet.

Fogínyvérzés esetén

      A fogínyvérzés általában a fogínygyulladás egyik tünete, amit érdemes idejében szakorvossal kezeltetni. A fogorvosunkkal azonban egyeztethetünk házilag elkészíthető, természetes gyógymódokról is. Íme néhány ötlet:

A szódabikarbóna, a kamilla, valamint a borsmenta-, a teafa- és a szegfűszegolaj rendszeres használata látványos eredményt hoz.

A napi háromszori, langyos sós vizes öblögetés az egyik legkézenfekvőbb vérzéscsillapító és gyulladáscsökkentő módszer.

A zsályaolaj nemcsak kiváló antioxidáns, hanem fertőtlenítő, gyulladáscsökkentő, érösszehúzó, valamint vírus-, baktérium- és gombaölő hatású is.

A nyers, kevésbé savas zöldségek elrágcsálása egyfelől vitaminbombaként „robban”, másrészről fokozza az íny vérkeringését, ezáltal a gyógyulását.

A kalciumban gazdag tej fogyasztása fogínyvérzés esetén is előnyös lehet. Lefekvés előtt egy órán belül azonban mellőzd!

Az antibiotikus hatású reszelt fokhagyma, antibakteriális mézzel kikeverve csodákat művelhet, ha gyengéden a fogínyedbe dörzsölöd.

Az aloe vera géles bedörzsölés hatékony gyulladáscsökkentő, meggyorsítja a gyógyulás folyamatát.

Az antioxidánsokban és gyulladásgátló flavonoidokban gazdag extra szűz olívaolajos öblögetés méregtelenítő hatású is. Naponta háromszor ajánlott.

A fekete mag olaj antimikrobiális hatásánál fogva hatékonyan küzd a kártékony baktériumok ellen. Fogmosás után néhány cseppel öblögethetsz, vagy a fogínyedbe masszírozhatod. Az érzékeny ínyre „masszázsolajat” is készíthetsz, ha fél csészényi extra szűz olívaolajba elkeversz 5-5 csepp fekete mag és mirha olajat, 7 csepp teafaolajat, valamint 3-3 csepp citrom- és borsmentaolajat.

10+1 fogápoló praktika

  1. A rendszeres és előírásszerű fogmosási szertartás része legyen a szájpadlás és a nyelv gyengéd, körkörös átdörzsölése is, mivel fokozza a vérkeringést és az anyagcserét, így elősegíti a remineralizációs folyamatot.
  2. A fogak nyelvvel történő megtisztítása, átmasszírozása megakadályozza a nemkívánatos baktériumok és ételmaradékok megtelepedését, a rossz lehelet kialakulását, és közben a nyelv felszínéről is eltávolítja a kórokozókat, az elhalt hámsejteket.
  3. Fogászati probléma esetén, ébredés után az legyen az első dolgod, hogy kókusz – vagy szezámolajjal, nyelved segítségével hosszasan és aprólékosan végigtakarítod a fogaidat és a szájpadlásodat.
  4. Csakúgy mint a bélrendszerben, a szájüregben is a jótékony baktériumok jelenléte szükséges a gyulladások és fertőzések leküzdéséhez, illetve a fogszuvasodás megelőzéséhez. Ezért is javasolt tehát a szájon át szedhető probiotikus készítmények előírás szerinti alkalmazása.
  5. A fogkő és lepedék eltávolítása érdekében, heti egyszer citromhéjjal átdörzsölheted a fogínyedet – a felsőt lefelé, az alsót pedig felfelé.
  6. A savanyú ételeket és italokat a lehető leggyorsabban nyeld le, s lehetőleg csak főétkezések alkalmával iktasd étrendedbe.
  7. A szénsavas üdítőitalok lehetőleg kerüljenek tiltólistára, s legfeljebb magas kalciumtartalmú ásványvizet igyál, ami csökkentheti a fogkopás kockázatát.
  8. Minden egyes étkezést érdemes magas kalciumtartalmú, semlegesítő hatású élelmiszerekkel – sajttal, tejjel, joghurttal lezárni.
  9. A cukormentes rágógumi nemcsak üde leheletet biztosít, hanem tisztítja a fogközöket, illetve a nyálelválasztás fokozásával semlegesíti a savhatást.
  10. Savas ételek, italok fogyasztása után jó, ha legalább fél órát vársz a fogmosással!
  11. Tanácsos kevésbé koptató, magas fluorid tartalmú fogkrémet, illetve kis fejű, puha sörtéjű (elektromos) fogkefét használni, a fogak közötti területekre pedig fogselyem vagy fogköz tisztító kefe a legalkalmasabb.

Ajánló: Amennyiben tetszett az írás, és kíváncsi vagy a többire is, kérlek „lájkold”,  oszd meg és kövesd nyomon az Esszencia folyamát a Facebook-on is: https://www.facebook.com/esszencialap/

A saját fotóinkon kívül, a https://pixabay.com oldalról kölcsönöztük a képeket. 

Kommentek


Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be:

| Regisztráció


Mobil nézetre váltás Teljes nézetre váltás
Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább az nlc-re!